МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-04-09
Захищаючи – не нашкодити! ...далі
2021-04-08
На Миколаївщині триває Всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом»...далі
2021-03-17
«Податки залишаються громадам!»...далі
2021-03-16
Про реформування державних підприємств ...далі
2021-03-05
З 8 Березня!...далі
2021-02-01
Ліс починається з насінини...далі
2020-12-30
Шановні колеги! Друзі лісу!...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
ПРЕС-СЛУЖБА. НОВИНИ
Лісівники - за збереження біорізноманіття степу
2015-06-23
Лісівники - за збереження біорізноманіття степу
Лісівники - за збереження біорізноманіття степу
Лісівники - за збереження біорізноманіття степу

Землі лісового фонду України є лісовою екосистемою, відносно якої діють нормативно-правові акти лісового законодавства, які в першу чергу спрямовані на відновлення та розмноження лісового середовища (ст. 1 ЛК, розділ "Лісові екосистеми" постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1997 року №439 "Про концепцію збереження біологічного різноманіття України"). Задача лісівників-це збереження лісового біоценозу, тобто грунтів, рослин, тварин, мікроорганізмів, які поєднуються у своєму розвитку з лісом.
Якщо виходити із нормативно-правової бази, технології лісовирощування, а також враховуючи антагонізм степової до лісової рослинності, щоб добитись успіху лісовирощування при створенні захисних насаджень в степу, на виділених для цього ділянках, спеціалістам лісового господарства надано юридичне право навіть не враховувати наявність степових організмів. Але це б було правильним, якби перед цим всі ділянки зі степовою флорою та фауною заповідали. Через це, що зазначене екологами не виконано, про наявність степових угрупувань організмів на жаль раніше ми часто взнавали уже після розорювання цих  земель. Тому враховуючи напрацювання громадськості, екологічну свідомість працівників лісового господарства та отриманий нами в області досвід, миколаївські лісівники без змін до нормативно-правової бази вирішили міняти на користь збереження степу технології та підходи. І хоча це зменшило обсяги захисту довкілля шляхом створення захисних насаджень, але зберегло природні угрупування степу. Для цього управлінням розроблені заходи зі збереження степового біорізноманіття, які впроваджуються в наступних напрямках.
Для збереження біорізноманіття штучних лісів і  природних степових угрупувань всього на території лісогосподарських підприємств оголошено, а лісовпорядкуванням запроектовано заходи зі збереження флори та фауни на 43 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 22,6 тис. га, що складає 27% до всієї площі земель лісогосподарського призначення, і це є для нас гарним показником в заповіданні. Нове заповідання планується лише степових ділянках при виявленні таких.
Для збереження степових організмів, в державному лісовому фонді (ДЛФ) області за підтримки лісівників заповідано степові ділянки ДЛФ на площі 3433 га: в т.ч. в національному природному парку «Білобережжя Святослава» на Кінбурнській косі – 1716 га-, в Вісуно-Інгулецькому ландшафтному парку – 981 га в Березнегуватському районі, в РЛП «Приінгульський» Новобузького району – 395 га, в заказнику «Привільненський» Баштанського району – 300 га, ботанічні пам’ятки природи "Степок" – 11 га в Казанківському районі, "Широка балка" – 5 га Єланецького району, ботанічні заказники "Вільне" в Братському районі – 10 га та в заказнику Михайло-Ларинський – 14.8 га.
Відповідно ст. 46 ЛК ВО Укрдержліспроект» при безперервному лісовпорядкуванні виявлено і направлено державним лісогосподарським підприємствам Відомість судинних видів рослин, комах і плазунів, що знаходяться під особливою охороною в Миколаївській області та є вразливими при здійсненні лісогосподарських заходів. З метою збереження степового біорізноманіття,  типових та унікальних природних комплексів, місць оселення рідкісних організмів це питання розглядалось на колегії. Рішенням колегії управління доручено директорам лісогосподарських підприємств на місцях виявлених угрупувань степових організмів заборонити  всяке розорювання, будівництво терас, створення лісових культур, забудову, випас худоби та відпочинок, крім організованих по стежинках екскурсій. Заборонено в зоні виявлених організмів використання хімічних препаратів. Доручено забезпечити збереження степових байраків, старих дерев верби, тополі, осики чагарників в місцях наявності вусача мускусного, дибки степової, ксилокопи звичайної, морімуса темного, тушканчика великого (земляного зайця). Організовано контроль за виконанням заборони відстрілу, вилову і збирання червонокнижних організмів. Лісівниками не допускається збір отрути з гадюки степової.
 При побічному користуванні лісами лісгоспам доручено забезпечити розширене відновлення та раціональне, невиснажливе використання дозволених лімітами ресурсів, за умови збереження умов життя супроводжуючих їх організмів в лісах.
За наявності наукового обґрунтування в потребі розширення степових заповідних ділянок, свої пропозиції щодо зміни категорії земель лісогосподарського призначення, обсяги збитків і втрат від встановлених  обмежень лісові підприємства повинні надати управлінню, для підготовки клопотання Держлісагентству щодо дозволу на зміну цільового призначення.
Працівникам відділу лісового господарства при проведенні перевірок доручено здійснювати контроль за повнотою вжитих підприємствами лісового та лісомисливського господарства доведених управлінням заходів зі збереження біорізноманіття.
Крім того, для упередженого (передпроектного) вирішення питань збереження ділянок зі степовими організмами, завдяки наполегливості та старанню начальника Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства Паламарюка П.М., із-за підтримки Миколаївської обласної держадміністрації і депутатів обласної ради, СФ УкрНДІЛГА була розроблена Концепція лісовідновлення та захисного лісорозведення Миколаївської області (далі- Концепція). При формуванні,погодженні і затвердженні Схем заліснення районів до Концепції з намічених для заліснення земель,через наявність степових організмів виключено в Березнегуватському районі 168 га земель, які планується включити до ландшафтного заказника «Висунський», 111 га – до заказника «Біла Криниця», 165 га – до ландшафтного заказника «Мурахівський».
З метою збереження степу виключено зі схем заліснення 523 га в Снігурівському районі, з них 40 га планується включити до заказника «Іваново-Кепине». Виключено зі схеми заліснення 19 га – в Казанківському районі, які будуть включені до пам’ятки природи «Рубанівський ставок», 14 га виключається в Кривоозерському районі, 67 га – в Первомайському. В Новоодеському районі з лісокультурних площ виключені ділянки, запроектовані для включення до заказників «Михайлівський степ», «Вовча балка» та «Богодарівка».
В Березанському районі з відібраних земель в цілому виключені з-під заліснення ділянки площею 3232 га, більшість з яких включено до РЛП «Тилігульський».
Навіть на ділянках крутосхилів, які знаходяться в державному лісовому фонді, для збереження степових організмів окремими лісівниками області ще декілька десятків років тому практикувалося створення дослідних екологічних захисних насаджень, де проведено створення  по горизонталях захисних лісових смуг на вершині і по нижній межі схилу. Такий же тип лісових культур, з встановленням нормативів з їх обліку, запропоновано Управлінням науковцям при розробці Концепції. Частково ці пропозиції враховані. Управління зобов’язало керівників підприємств за умови заліснення схилів більше 7% відмовитись від суцільного їх заліснення, замість чого використовувати частково наорані за горизонталями (смуги), а на крутосхилах запропоновано лише застосовувати екологічно обґрунтоване закріплення схилів створенням двух лісових смуг. Перша на межі вершини, друга на нижній межі схилу.
Такий підхід до справи дозволить лісівникам області завдяки створеним ними насадженням стати захисниками і примножувачами степового біорізноманіття. Користь захисних насаджень для збільшення біорізноманіття в області підтверджено і звітами з обстежень науковців Чорноморського біосферного заповідника на Кінбурнській косі, яка знаходиться в зоні напівпустелі. В 1927році при створенні Чорноморського біосферного заповідника, за межами заповідної ділянки «Волижин ліс», крім колок берези дніпровської інших червонокнижних організмів не описано. Але вже в 1991 році після заліснення сипучих пісків, вченими цього заповідника вже виявлено 19 червонокнижних видів, а в 2010 році -77 рідкісних видів. То легко представити, кільки звичайних організмів наповнює зазначену територію. Тобто зберігаючи степ лісівники збільшують коло громадськості, які береже захисні насадження степової зони. Бо лише так можна зберегти і збагатити наше довкілля.

Анатолій Гурко,
перший заступник начальника Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Контактний телефон ПРЕС-СЛУЖБИ: (0512) 46-00-27.

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua