МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-04-09
Захищаючи – не нашкодити! ...далі
2021-04-08
На Миколаївщині триває Всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом»...далі
2021-03-17
«Податки залишаються громадам!»...далі
2021-03-16
Про реформування державних підприємств ...далі
2021-03-05
З 8 Березня!...далі
2021-02-01
Ліс починається з насінини...далі
2020-12-30
Шановні колеги! Друзі лісу!...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
ПРЕС-СЛУЖБА. НОВИНИ
Записки лісника
2013-09-13

Є в ДП «Баштанське ЛГ» особлива папка. За час зберігання трохи пожовкла, та і газетні вирізки, які зберігаються в ній вже давно втратили «товарний» вигляд. Проте вже майже 30 років записки лісника Привільненської лісомеліоративної дільниці і Баштанської гідролісомеліоративної станції Гайдаша Миколи Яковича, які були надруковані в 1985-1986 роках в районній газеті Баштанського району «Шляхом Леніна»: «Не в свої санки…», «Дикі курочки», «Лунки в снігу», «Останні квіти» та інші передаються з рук в руки, як найцінніший скарб. Що ж такого особливого в них? Моя цікавість взяла верх і я занурилася у історію. З рядків повіяло любов’ю до усього живого, якась дитяча наївність і разом з тим мудрість тисячоліть. Вже багато років серед нас немає славетної та щирої людини, автора цих неперевершених строк, який все життя присвятив лісу, виростив двох синів, які також віддали своє життя лісівничій справі... Але читаючи ці рядки мені здалося, що він немов серед нас. Так, по-простому розповідає про своє життя-буття лісівника. Не могла не поділитися з вами цим відчуттям. Судіть самі, далі без коментарів.

Дикі курочки

Пройшов теплий літній дощик. В лісосмузі, що розкинулася вздовж посівів жита, з’явилися зелені шампіньйони. Збираючи гриби, я ненароком набрів на гніздо сірої куріпки. В неглибокій ямці, вимощеній травою, затаїлась дика курочка. Її пір’я зливалося з минулорічним опалим листом. Маскування прекрасне, тільки блискучі, чорні оченята видали птаху.
Присідаю й протягую руку. Однак, ляклива пташка швидко зіскочила з гнізда й вибігла в сторону. В ямці копошилися крихітні пташенята. Порахував - сімнадцять штук. Чимала сімейка!
Мій непроханий візи прийшовся не до вподоби матері сімейства. Вона тривожно закиркала і відразу з жита випурхнув красивий самець. В червоній масці, з яскраво-бурим п’ятном на грудях, півник скрипуче закричав: «кир-р-р-чик, кир-р-р-чик», й став на мене наступати. Справжній маленький лицар!
Не став більше хвилювати сім’ю пернатих і поспішив піти геть. Та все ж не витерпів, оглянувся - курочка підбігла до півника, зробила навколо нього коло і легко пурхнула в гніздо турботливо прикривши крилами малечу.
М. Гайдаш, лісник.
с. Кашперомиколаївка.
Не в свої санки…
На узліссі біля Громоклеї, височіє кострубатий бояришник. В глибині його колючої крони завжди гніздяться сорокопуди - жулани. У мене склалася думка, що облюбоване ними пристанище переходить у спадщину з роду в рід. Крутий норов цих маленьких співучих хижаків відомий. Різні пташки тримаються від них подалі, не претендуючи на зайняте ними місце. А ось навіжені горобці ткнулися куди не слід. Сподобалася їм гніздо жуланів і вони оселилися в ньому. Підправили, вимостили пухом і горобчиха відклала яйця.
Горобці починають свої шлюбні зв’язки задовго до прильоту сорокопудів, які повертаються з далеких мандрівок в середині або на початку травня. І сіренькі пройди скористалися їх відсутністю. Слухаючи радісні цвірінчання самозахватчиків, я подумав: «Зарані торжествуєте! З’являться господарі - сьорбнете горя».
Передчуття моє справдилося . незабаром на моїх очах розгорілася гаряча пташина сварка. Жулани, що прилетіли, сходу накинулися на непроханих квартирантів. На допомогу гороб’ячій парочці зібралася зграйка задеркуватих родичів. Цвірінькаючи на все горло, вони довго скаженіли, але кремезні качконосі сорокопуди відстоювали свої увіковічені права. За вітром розлетілося немало вищипаних пір’їн. Енергійно піднімаючи хвостами, переможці рішуче прочекали: «Чек-чек-чек!»
Воля-неволя нахабним горобцям довелося забиратися. Як говориться: не в свої санки не сідай.
Виселивши горобців, жулани, перш за все, розклювали їх яйця. Потім розкидали гніздо. І відразу ж розпочали звивати нове. А через кілька днів самочка з світлими грудцями з темною каймою на скронях відкладе яйця з рудими веснянками на ніжно-салатній шкаралупі і виведе войовниче потомство.
М. Гайдаш, лісник Баштанської ГЛМС.
Гортала записки Т. Романюк, головний лісничий ДП «Баштанське ЛГ».

Контактний телефон ПРЕС-СЛУЖБИ: (0512) 46-00-27.

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua