МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-04-13
Вогонь – небезпека для лісу та всього довкілля...далі
2021-04-12
Озеленюємо планету разом!...далі
2021-04-09
Захищаючи – не нашкодити! ...далі
2021-04-08
На Миколаївщині триває Всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом»...далі
2021-03-17
«Податки залишаються громадам!»...далі
2021-03-16
Про реформування державних підприємств ...далі
2021-03-05
З 8 Березня!...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
ПРЕС-СЛУЖБА. НОВИНИ
Рекреаційна та еколого-просвітницька діяльність лісівників Миколаївщини
2011-08-09

 З метою збереження флори та фауни, для організації відпочинку за умови зменшення негативного впливу на ліси відпочиваючими, для  протипожежного влаштування місць,  можливого відпочинку й самих лісів, які в перспективі будуть використовуватись населенням, у  лісгоспах нашого управління організовано надання послуг з рекреаційної та еколого-просвітницької діяльності. Щоб створити належні умови для відпочинку в лісах області, тільки в І півріччі лісівниками вкладено в розширення, реконструкцію, ремонт рекреаційних пунктів 22 тис. грн. власних коштів. Хочеться, звичайно, зробити більше, але для цього треба навчити людей платити за добро добром, бо лиш так можна кожний місяць покращувати умови відпочинку та екологічного інформування людей.  За три роки активної роботи працівниками лісових господарств обладнано 12 еколого-пізнавальних маршрутів, 5 музеїв при лісництвах, 214 місць короткочасного відпочинку, які укомплектовані 260 столами, 737 стільцями, 196 сміттєзбірниками, 130 місцями для вогнищ, 61 рекреаційне місце  забезпечене туалетами, доріжками, протипожежними засобами, на них виставлено 547 м огорожі. Якщо врахувати, що багато з цих місць обладнано біля доріг, водоймищ, у межах особливо привабливих лісових та лісостепових ландшафтів, то кожен громадянин області, при бажанні, може відвідати за наявності дозволу зазначені об’єкти. Дехто з наших земляків може взяти дозвіл в лісгоспі й організувати на них святкування певних дат або подій свого життя чи подій своїх рідних та близьких людей. А якщо робити це кожного року в інших місцях, то кожний рік буде мати своє відчуття і добру згадку.
Взяти для прикладу стежку державного підприємства «Баштанське лісове господарство» «Стежками Аркаса».  При проведенні акції «Європейський автобус» у  травні поточного року  її вже відвідали гості з далекого зарубіжжя.
На жаль, місцеві туристи їдуть за кордон. Хоча на стежці Аркаса можна доторкнутися і взнати багато цікавого про окремі породи інтродуценти дендропарку та лісових насаджень, побачити життя та розмноження царського птаха фазана, ознайомитись з лісостеповим рослинним та тваринним світом біорізноманіття Баштанщини, заповідними урочищами «Мар’ївське», Шартівський сад, з водними джерелами, кам’янистими порогами, водоспадами, пережити історію знаменитого мецената Аркаса,  відвідати його музей. І коли побувати біля Аркасового джерела, де достатньо красивих місць, та ще й розкласти вогнище і приготувати щось власноруч або замовити шашлик, то від цього тільки подорож по стежці Аркаса буде ще приємнішою.
Думаю, ніхто не пошкодує, коли пройдеться по обладнаних лісівниками еколого-пізнавальних стежках серед насаджень,  створених патріархом степового лісорозведення В.П.Скаржинським у  Трикратах та в «Рацинській дачі».  Свою зацікавленість відвідувати ці прекрасні мальовничі та історичні місця висловлюють громадяни Польщі й  Німеччини. Туристичні фірми Миколаєва та Вознесенська вже привозять на зазначені стежки туристів-природолюбів. Наше заповідне урочище «Лабіринт» тепер є частиною національного природного парку «Бузький Гард». Крім красивих природних і штучних споруд по річці Арбузинка, тут в наявності різноманітний дивний світ рослинного покриву, старожили лісових порід. Знамениті, посаджені В.П.Скаржинським два століття тому дуби в Трикратах мають свою історію, яка обросла легендами. Мають свою історію і водоспад Скаржинського та поляна закоханих. Багатий і тваринний світ цього урочища, про який розкажуть, а дещо навіть і продемонструють місцеві екскурсоводи. Є тут достатньо столів та стільців, щоб ви на свіжому повітрі прийняли їжу або просто відпочили та помріяли під шум води, що мчить на перепадах. На замовлення державного  підприємства «Вознесенське лісове господарство» 21 липня 2010 року було знято фільм про екологічну стежку «Слідами Скаржинського», який демонструвався по телеканалу «Миколаїв».
Не менш цікаві місця пропонує «Єланецьке лісове господарство» в Братському районі. Особливо гарна стежка обладнана в урочищах «Хомутець» та «Скальне». В цьому місці через гранітний каньйон річки Мертвовід відкривається неповторної краси ландшафт, наповнений запахами лікарських трав та деревно-чагарникової рослинності. Тут дійсно можливе відновлення сил через активний відпочинок. Пташине царство в чагарникових володіннях цієї місцевості саме захищає від шкідників лісові насадження, які охороняють воду річки. Побувавши тут, переконуєшся, що ліс охороняє воду, а вода напоює та прикрашає землю. Тут можна оглянути старе озеро, колишній зі своєю історією пляж, білу кручу. В урочищі «Хомутець» захоплюють дубові та тополеві  велетні, їхні супутні породи. Рекреаційний пункт серед цієї краси та лісової пташиної симфонії поліпшить настрій будь-якої людини. Тут є місце для багаття, кордон, де можна сховатися від негоди, столи та стільці для великої групи туристів.
Не менш привабливий туристичний маршрут  на місці колишньої Володимирівської агролісомеліоративної станції в лісництві Лісовому. Тут найбільше наукових дослідів закладено в насадженнях. Біля поховання вченого Соболевського вам розкажуть про той подвиг науки, що підтвердила можливість та потребу для нас степового лісорозведення. Крім цікавих зустрічей та розповідей про різнобарвний рослинний і тваринний світ, який наповнює цю місцевість, тут можна оглянути найбільший Дендросад на півдні України, побачити дерева і кущі, завезені з усього світу, і взнати, яка користь від них нам. Крім цього, серед лісу ми можемо отримати приємне враження від пам’яток природи загальнодержавного значення «Степок» зі степовою рослинністю, «Ленінське», «Ювілейне» - з лісовою рослинністю. Серед п’ятдесятирічних насаджень знайти неповторні за видом та формою дуби, яким уже більше сотні років.
Цікавим  об’єктом для туристів є парк «Мостівський» - теж пам’ятка загальнодержавного значення. Тут можна не лише почути історію створення в 1872-1896 роках парку М. Ерделі, про будівництво палацу, колодязя, посадку  саду, ялівцевого оазису, алей, а ще й побачити та доторкнутися до живого, збереженого зеленого світу того часу.
У наймолодшому об’єкті, закладеному в 2009 році, - ботанічному заказнику «Михайло-Ларине», що в Жовтневому районі, можна побачити красу дубових, тополевих та соснових насаджень, ознайомитися з багатим рослинним і  тваринним світом лісу, водного джерела, плавнів, степу. Тут навіть є спортивний майданчик  та обладнане місце для танців чи концертної програми.
Не можна не згадати й про лісову екологічну стежку «Кордон» з  Мигіївськими порогами вздовж р. Південний Буг, де серед рідкісних рослин, дерев та кущів, цілих ландшафтів полюбляють відпочивати багато відвідувачів національного природного парку «Бузький Гард». Такі краєвиди, як тут, можна побачити лише в Криму. Туристи називають ці місця Первомайського району українською Швейцарією.
На Кінбурнській косі також кілька років діють дві екологічні стежки, організовані лісівниками. Обидві пролягають через місцевий звіринець, що розташований на території садиби Кінбурнського лісництва. На екологічних стежках можна побачити багато дивного. Тут є всі ті види живих організмів, що зустрічаються в пустелі, степу і лісах. Колись цими місцями пересувалися різні народи, від турецької навали територію звільнив Суворов з російським військом. На косі можна побачити пам’ятник Суворову, залишки Кінбурнської фортеці. Тому відпочиваючі полюбляють відвідувати ці мальовничі та пізнавальні стежки, які є територією тепер уже національного парку «Білобережжя Святослава». 
З метою розширення переліку цікавих об’єктів на екологічних маршрутах в 17 лісництвах створені дендропарки, дендросквери, проводиться підготовка до створення нових ще в десяти лісництвах. Намічено одинадцять урочищ (у т.ч. «Варюшине», «Кінбурнське», «Ониськове», «Три ставки», «Дубова балка», «Птиче») для  розміщення в них багатоденних наметових таборів еколого-пізнавального спрямування. Держпідприємства «Очаківське лісомисливське господарство», «Веселинівське лісове господарство» та «Миколаївське лісове господарство» виготовили природоохоронні буклети.
З метою покращання цієї роботи розроблено умови щорічного конкурсу з еколого-пізнавального напряму діяльності лісогосподарських підприємств області. 8 лютого підбито перші підсумки цьогорічного конкурсу, переможці отримали нагороди.  
Уся ця робота спрямована на збереження насаджень від нерегульованого відпочинку. Крім місць відпочинку, з метою інформування населення про потребу збереження довкілля, лісів, тваринного світу нами встановлено в лісах та населених пунктах  853 плакати. Уздовж доріг та в межах населених пунктів встановлено 30 бігбордів «Майбутнє лісу – у твоїх руках», 58 бігбордів- протипожежних та 14 - протисміттєвих, 3 - проти браконьєрства. Крім того, про екологічний подвиг лісівників у закріпленні пісків випущено книгу  «Кінбурнська коса», про створення захисних насаджень - книгу під редакцією В.С.Любарцевої «Ліси Миколаївщини».
 Виконуються затверджені управлінням  заходи з програми щодо покращання розвитку еколого-просвітницької роботи. Проведено підготовчу роботу зі  створення інформаційно-рекреаційних центрів у лісгоспах та лісництвах. Проведено екскурсії екомаршрутами, на яких у 1 півріччі побувало  605 чоловік. Завдяки рекреаційній діяльності за станом на 15 липня  2011 року лісгоспами зароблено 91 тис. грн. Цю діяльність плануємо розширяти за рахунок зароблених на них доходів. У перспективі плануємо створити нові  місця відпочинку, а колись і двомісні міні-готелі під кронами листяних лісів. Ми хочемо забезпечити місця відпочинку всіма можливими послугами за певну плату, щоб зробити такий відпочинок комфортним.

А.ГУРКО, перший заступник начальника Миколаївського облуправління лісового та мисливського господарства.
Контактний телефон ПРЕС-СЛУЖБИ: (0512) 46-00-27.

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua