МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-09-17
Шановні працівники, ветерани лісового господарства Миколаївщини!...далі
2021-09-16
Історія ювіляра – Вознесенського лісового господарства ...далі
2021-09-13
Історія ювіляра – Врадіївського лісового господарства...далі
2021-09-10
Спогади...далі
2021-09-10
Щоб знали і пам’ятали нащадки...далі
2021-09-10
Історія ювіляра – Баштанського лісового господарства...далі
2021-09-09
Перше лісове господарство на Миколаївщині...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
ПРЕС-СЛУЖБА. НОВИНИ
Історія ювіляра – Врадіївського лісового господарства
2021-09-13

Як ми уже  повідомляли, цього року  разом із Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 55-річчя відзначають два лісогосподарські підприємства області – Баштанське і Врадіївське. «Історію ювіляра – Баштанського лісового господарства»  ми презентували на нашому сайті 10.09.2021. Сьогодні робимо невеличкий екскурс в історію державного підприємства «Врадіївське лісове господарство».

         Врадіївська гідролісомеліоративна станція заснована 1966 року згідно з  постановою Ради Міністрів УРСР від 21.03.1966 № 234 «Про першочергові заходи боротьби з ерозією земель у Миколаївській області». Наказом об’єднання «Миколаївліс» № 94 від 12.11.1991 Врадіївську ГЛМС перейменовано  на Врадіївський держлісгосп, наказом № 159 від 14.02.2005 перейменовано на  ДП «Врадіївське лісове господарство». У складі лісгоспу 5 лісництв: Березківське, Врадіївське, Лисогірське, Новопавлівське, Первомайське. У різні роки лісгосп очолювали: І.А. Губа (1966-1968 рр.), В.П.  Симоненко (1968-1972 рр.), П.А. Кондрашин (1972-1982 рр.), О.М. Метанчук (1982-1987 рр.), В.Ф. Мироненко очолює підприємство з 1987 року.        

         Врадіївський лісгосп розташований у північно-західній частині Миколаївської області на території  (тепер уже колишніх, - прим. ред.)  Кривоозерського, Врадіївського та Первомайського адміністративних районів.  Рельєф території розчленований глибокими річковими долинами, ярами і балками з крутими схилами, що призводить до нерівномірного розподілу вологи, змиву плодючого шару грунту під час злив. Лісові масиви лісгоспу розташовані переважно у долинах річок Південний Буг, Кодима, Синюха, на схилах великих балок. Загальна площа земель державного лісового фонду – 12 954 га, в тому числі покрита лісом становить 74%.

         Ліси Врадіївського лісгоспу в основному виконують захисні функції. На території лісгоспу виділені природозаповідні об’єкти:  урочище  «Луканівка» – 18 га,  урочище   «Курячі Лози» – 301 га,  урочище   «Літній хутір Скаржинського» – 114 га, Національний природний  парк «Бузький Гард» – 829,7 га.

         За роки діяльності лісгоспу посаджено на землях державного лісового фонду  3 518 га лісових культур, заліснено 9 891 га земель сільськогосподарських користувачів  та створено  2 772 га  полезахисних лісових смуг.

         Перші лісові посадки на території лісгоспу почали створювати в першій половині ХІХ  століття, коли після російсько-турецької війни 1787-1791 років земельні володіння були подаровані урядом Катерини ІІ дворянам – учасникам війни.

         З тих часів самих лісів не збереглося,  залишилася лише назва урочища –  «Літній хутір Скаржинського». Лісові посадки почали проводитись  в урочищах «Катеринка» та інших у першій половині ХІХ століття власниками земель. З 1922 року на націоналізованих землях, зайнятих деревною рослинністю, почали створювати державні органи управління лісовим господарством, лісництва підпорядковувалися Голованіському лісгоспу (нині це Кіровоградська область, -  прим. ред.).

      Тепер важко уявити на території урочища «Катеринка» масив рухомих пісків площею 1 тисяча гектарів з дюнами, який намагалися засадити лісом протягом 120 років.  Ці піски вдалося зупинити лише починаючи з 1935 року першими вдалими посадками сосни на площі 19 га під керівництвом лісничого Г.Є. Кравченка, а з 1938 року – під керівництвом лісничого О.З. Горельченка.  Роботи тривали аж до 1953 року, коли було повністю завершено заліснення пісків в урочищах «Катеринка» і «Сирове». Заліснення піщаного масиву в урочищі «Катеринка» стало вершиною практичної і творчої роботи лісничого О.З. Горельченка, який виховав цілу плеяду послідовників, котрі успішно використовували його досвід у своїй роботі. Його найбільш здібними учнями були:  П.Д. Бакшанський – лісничий Первомайського лісництва протягом семи років, а з 1958  до 1983 років працював у системі лісового господарства Миколаївської області; О.О. Денисюк – із 1954 року працював на посадах лісника, майстра, а з 1967 року став лісничим Первомайського лісництва і працював на посаді до 1985 року. Змінив О.О. Денисюка на посаді лісничого Первомайського лісництва його син І.О. Денисюк, який 42 роки служив лісові, і 1999 року йому було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник сільського господарства України».

         Найбільш масово заліснення крутосхилів, ярів, балок, непридатних для сільськогосподарських культур земель проводилось у другій половині ХХ  століття. Механізація лісосаджальних робіт значно збільшила обсяги посадок. У лісових культурах переважають акація біла, дуб звичайний і бореальний, сосна звичайна і кримська, горіх грецький і чорний, гледичія, тополя.
        Лісистість території за роки діяльності лісгоспу зросла з 1,9 до 6,2%.

        Лісгосп забезпечує проведення робіт по створенню лісових насаджень власним садивним матеріалом.  У розсадниках щорічно вирощуються сіянці  сосни звичайної і кримської, дуба, горіха та ще 25-30 видів деревних і чагарникових порід. З 2000 року розпочато вирощування саджанців декоративних порід шляхом зеленого черенкування, зросли кількість і асортимент порід саджанців, вирощених для створення нових парків, озеленення населених пунктів, садиб.

         У лісгоспі ветераном лісового господарства Ф.М. Гребенюком започатковано  селекційну роботу з насіннєвого розмноження гледичії безколючкової – перспективної довговічної породи для степового лісорозведення. Це посухостійка, витривала до засолення грунтів, стійка до пошкоджень хворобами і шкідниками, з цінною деревиною порода.   
    
         Розширюється рекреаційне використання території лісгоспу в урочищах «Катеринка», «Грушівка», «Лівобережжя», «Ониськове», «Іванівка». Також на підприємстві організовано мисливську дільницю «Тридубівська», за якою  закріплено  9 937 га мисливських угідь. У них мешкають козулі, кабани,  зайці-русаки, лисиці, видри, фазани та інші види птахів. Для підтримки звірів і  птахів у скрутний час проводиться комплекс біотехнічних заходів, ведеться  боротьба з браконьєрством і зі шкідливими тваринами. Врадіївський лісгосп  тривалий час посідав призові місця у змаганнях між лісгоспами області  за виробничими та спортивними показниками.

       У лісовому господарстві працюють віддані своїй професії люди, які не одне десятиліття вкладають душу і сили для примноження лісів у степах Миколаївщини. Це головний лісничий  Петро Володимирович Підвашецький, лісничий І класу Березківського лісництва Ігор Вільгельмович Папахін, лісничий Новопавлівського лісництва Устина Степанівна Дяур, помічник Первомайського лісництва, заслужений природоохоронець України Марія Михайлівна Луценко, помічник лісничого Новопавлівського лісництва Сергій Олександрович Кучанський, майстер лісу Врадіївського лісництва Микола Володимирович Білан.

Прес-служба Миколаївського ОУЛМГ.

Контактний телефон ПРЕС-СЛУЖБИ: (0512) 46-00-27.

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua