Головним критерієм у вирощуванні високопродуктивних, біологічно стійких лісових насаджень є заготівля якісного насіння лісових порід з високою посівною якістю.
Основними лісо утворюючими породами півдня України є дуб звичайний, ясен зелений, сосна кримська, акація біла.
Щороку в зимовий період лісівниками приділяється значна увага заготівлі шишки сосни кримської та її переробці, так як в наших умовах цей лісовий вид дерев досить поширений і адаптований.
Обсяги заготівлі шишки здебільшого залежать від обсягів лісокультурних робіт. Але не треба забувати про «стратегічний запас» насіння, враховуючи періодичність плодоношення сосни кримської. Тому в урожайні роки плодоношення ми заготовляємо насіння у два – три рази більше від потреби.
Щороку в лісогосподарському підприємстві заготовлюється три – п’ять тонн шишок сосни кримської. Здебільшого це шишка з постійних лісо насіннєвих ділянок (ПЛНД), де ростуть кращі екземпляри шпилькових дерев, що дають якісне насіння.
Шишки звозять до Прибузького лісництва, де вони переробляються у шишко сушарці. Весь процес, від моменту закладки шишок на сушку і до отримання насіння займає близько 48 годин. Шишки потрапляють у спеціальні барабани, де вони сушаться притемпературі 50 - 55 градусів. Періодично барабани перевертаються і по мірі висихання шишок, з них починає сипатися насіння.
Потім воно збирається і обезкрилюється. Обезкрилювання насіння відбувається в ручну. Від насінини відділяється крилатка, яка, якщо її не видалити, ускладнює процес висівання насіння у грунт. Потім насіння додатково провівають, щоб видалити всі зайві домішки. Зберігається такий скарб у скляних 10-літрових бутлях. Вихід насіння складає 2-3 % від маси шишок, тобто, з однієї тони шишок, в середньому, можна отримати 20-25 кг насіння.
Після заготівлі партії насіння, середній зразок з неї перевіряється на якість в лісо насіннєвій лабораторії.
Висівається насіння в «коробах» у спеціально підготованому ґрунті. Вирощування якісного посадкового матеріалу включає в себе комплекс заходів: профілактика грибкових хвороб і полягання, захист від пошкодження птахами, контроль температурного та водного режиму, очищення від бур’янів, тощо.
Результат такої кропіткої повсякденної роботи видно лише восени. Це - сіянці сосни кримської, що виходять в стандарт за один вегетаційний період.
Лісничий Прибузького лісництва Ігор ІВАЩЕНКО