МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-04-17
Працівники лісогосподарських держпідприємств готуються до пожежонебезпечного періоду...далі
2021-04-13
Вогонь – небезпека для лісу та всього довкілля...далі
2021-04-12
Озеленюємо планету разом!...далі
2021-04-09
Захищаючи – не нашкодити! ...далі
2021-04-08
На Миколаївщині триває Всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом»...далі
2021-03-17
«Податки залишаються громадам!»...далі
2021-03-16
Про реформування державних підприємств ...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
ПРЕС-СЛУЖБА. НОВИНИ
Віктор СІВЕЦЬ: «Чітка вертикаль державної влади забезпечує стійкий і системний розвиток лісової галузі»
2011-04-26

                   Віктор СІВЕЦЬ:
               «Чітка вертикаль державної влади             
                забезпечує стійкий і системний                         
                розвиток лісової галузі»

У квітні в рамках адміністративної реформи
Віктор Янукович підписав указ, який затвердив
положення про Державне агентство лісових ресурсів України.
Про основні досягнення лісової галузі, етапи її реформування і
перспективи розвитку наша сьогоднішня розмова з головою
Держлісагентства Віктором СІВЦЕМ.

 

 

— Вікторе Миколайовичу, що принципово нового для агентства принесла адміністративна реформа?
— Державне агентство лісових ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координує Кабінет міністрів України через Міністерство аграрної політики та продовольства.
— Тобто вас просто підпорядкували Мінагрополітики?
— Справа не в підпорядкованості. Попри реформу, ми залишаємося структурним підрозділом системи центральних органів виконавчої влади та забезпечуємо реалізацію держполітики в сфері лісового та мисливського господарства. І головним для галузі є не питання про наслідки адміністративної реформи, а реформування самої галузі лісового господарства. Чітка вертикаль державної влади забезпечує стійкий і системний розвиток лісового господарства країни. Саме це є на сьогодні нашим основним пріоритетом. Для початку треба розібратися, що ми маємо. Цього року буде проведено державний облік лісів України, який взагалі не проводився останні 15 років.
До речі, йдеться не про разову кампанію із запровадження в лісовому господарстві сучасних технологій геоінформаційних систем, а про системну роботу. Це і супутникове спостереження, і прилади дистанційного зондування землі, і топографічні карти, які допоможуть у проведенні моніторингу стану лісів іу запобіганні незаконним рубкам. Це дасть можливість одержувати повну та узгоджену інформацію про стан лісового фонду всіх лісокористувачів кожної області країни.
Нині триває конструктивний діалог між усіма гілками влади, як наслідок, ми знаходимо цілковите розуміння щодо системи заходів, спрямованих на розвиток лісового господарства. Торік обсяг виробництва продукції лісової галузі становив понад 4 млрд. грн., цього року плануємо як мінімум подвоїти цю цифру.
— За рахунок чого?
— Забезпечуємо прозорість ринку, впроваджуємо систему відкритих аукціонів з продажу необробленої деревини. На виході одержуємо прозорий і зрозумілий ринок деревини, що гарантує поліпшення основних економічних показників, підвищення рівня соціального захисту працівників лісового господарства, а також створення умов для малого і середнього бізнесу.
На сьогодні я із впевненістю можу констатувати, що ми навели порядок у реалізації деревини. Донедавна, її продавали шляхом укладання прямих угод за довільними і часто заниженими цінами. Як наслідок, до бюджетів наших підприємств надходило дуже мало коштів і, звичайно, виникали проблеми з виплатою заробітної плати. Про якісь можливості для розвитку говорити взагалі не доводилося.
— Слід думати, це не викликає захвату в тих, хто втрачає тіньові «лісові» доходи
— Ми маємо чітке доручення і президента України, і уряду щодо подолання корупції, яке виконуємо. І, судячи з перших результатів, успішно…
— І який механізм проведення аукціонів?
— На спеціальні відкриті аукціони з продажу деревини виставляється необхідна кількість деревини, що забезпечує потреби малого, середнього і великого товаровиробника. Це — найефективніший спосіб викоренити корупцію та економічні зловживання, що дає нам можливість забезпечити стійкий розвиток галузі. Причому, нами було проведено масштабну роботу з визначення єдиної економічно обґрунтованої європейської ціни на сировину різних сортів.
Ми розробили єдиний сертифікат відповідності, який підтверджує законність придбання товару і робить неможливим товарообіг деревини, отриманої шляхом незаконних рубок.
— І що це дає?
— Отримані результати підтверджують, що підхід, запропонований та підтриманий президентом і урядом, одразу ж дав економічний ефект. За три місяці поточного року було реалізовано продукції на 1,13 млрд. грн., тобто приріст порівняно з відповідним періодом минулого року становить 40%. А це вже сприяє і стабілізації фінансового стану лісогосподарських підприємств, і підвищенню рівня заробітної плати працівників лісової галузі. На початок квітня середньомісячна заробітна плата в галузі становила 2381 грн., збільшившись порівняно з аналогічним періодом минулого року на 39%.
— Не можна сказати, що це величезні цифри.
— Для Києва — так, але ми тільки почали... Нині ми підвищуємо й ефективність роботи. У середньому по галузі продуктивність праці з початку року зросла майже на 52% і становить 20,5 тис. грн. на одного працівника. І темпи зростання продуктивності праці випереджають темпи зростання заробітної плати.
До європейського рівня, звичайно, далеко, але динаміка позитивна.
— А на що йдуть отримані кошти?
— Передусім на будівництво лісових доріг і збільшення площі лісів, тобто на пріоритетний напрям роботи для Держлісагентства. Адже, ефективне ведення лісового господарства неможливе без розвитку лісової інфраструктури.
Цього року ми поставили за мету власним коштом побудувати більш як 450 км лісових автодоріг. Йдеться про 300 км у Поліській зоні та 150 км у Карпатах. Нині у Карпатах на 1 тис. га лісу припадає лише 2 км доріг, а в середньому по Україні — близько семи кілометрів. Для порівняння, у сусідній Польщі — майже 30 км, тобто вчетверо більше.
При цьому кожен кілометр нової лісової дороги вартістю близько півмільйона гривень відкриває доступ до додаткових ресурсів на 15—17 млн. грн. Отака економіка. Ми хочемо залучити інвесторів у галузь. Йдеться про те, щоб за два-три роки організувати низку потужних виробництв і повністю переробляти в Україні деревину, яку ми заготовлюємо. Більш того, ще й імпортувати сировину з інших країн.
Сьогодні ми вивчаємо, яким чином підвищити інтерес інвесторів, наприклад, забезпечивши їм можливість безмитного ввезення обладнання для виробництва і скасування на кілька років сплати податку на прибуток. Працюємо над розробкою механізму укладення угод, щоб наші підприємства впродовж п’яти-семи років забезпечували ці виробництва сировиною за ринковою європейською ціною, яка сформувалася на аукціонах.
До речі, минулого тижня я перебував із робочим візитом у Західній Україні. Однією з цілей поїздки було ознайомлення з промисловим майданчиком для будівництва заводу з переробки деревини в місті Сарни Рівненської області.
Ми дійшли повного порозуміння у цьому питанні з губернатором Рівненської області Василем Берташем, із керівництвом Сарненського району та з інвестором. Отже, вже найближчим часом за рахунок інвестора буде побудовано завод, який щороку зможе переробляти близько 500 тис. кубометрів деревини. При цьому буде економічно доцільно привозити деревину на переробку з площі радіусом 200 км. Тобто сировина поставлятиметься з Рівненської, Житомирської, Волинської та Київської областей, що забезпечить наповнення бюджетів усіх рівнів, сплату податків, відрахування до Пенсійного фонду, а головне — значно знизить рівень безробіття в лісових районах Рівненської області.
— Чи не призведе будівництво потужного заводу до зменшення площі лісів у зазначених регіонах?
— Навпаки, за рахунок збільшення обсягів реалізації ми одержимо великий прибуток, який спрямовуватиметься в тому числі й на збільшення площі лісів за рахунок створення нових лісів. У поточному році на створення в Україні 21,8 тис. га нових лісів урядом виділено 96 млн. грн., отже, ми щороку нарощуватимемо площі посадки.
В Україні запаси лісу оцінюються в 1,7 млрд. кубометрів. Торік вирубка становила близько 16 млн. кубометрів, або менш як один відсоток. У Європі це співвідношення вдвічі вище.
Ліс у нас є, але потрібно грамотно ним розпорядитися, збільшувати глибину переробки, організовувати своєчасну чистку переспілого лісу. Такі лісисті області, як Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька, не повинні сидіти на дотаціях із бюджету, а бути донорами місцевих бюджетів.
Нині ми проводимо аналітичні дослідження рівня недофінансування галузі від підприємницької діяльності із заготівлі та переробки продуктів лісу, а саме — грибів і ягід. Є багато посередників, які за мізерні кошти скуповують у людей гриби та ягоди, потім вони платять копійки до місцевих бюджетів, а в результаті одержують надприбутки від реалізації цих продуктів у країнах Західної та Східної Європи.
Сьогодні ми уже вийшли на європейських споживачів, готових купувати гриби та ягоди без посередників. Розмовляємо з ними про те, щоб вони напряму платили гроші держпідприємствам, а державні підприємства — людям.
Також ми працюємо й над розвитком мисливського господарства. Президент поставив конкретні завдання: змінити на законодавчому рівні підхід до мисливської справи, щоб це дало змогу добре розвивати цей напрям.
— Над якими ще ініціативами працює Державне агентство лісових ресурсів України?
— Планів та ініціатив багато. Це і впровадження системи електронного обороту та реалізації деревини, і залучення до діяльності малого, середнього та великого бізнесу, який використовує у власному виробництві сучасну техніку для того, щоб заготовляти деревину не пошкоджуючи ґрунту, і розвиток співробітництва з бізнесом при наданні послуг з лісозаготівельних робіт, посадки та догляду за лісом.
— Ви відповідаєте за весь ліс країни?
— Раніше з 10,8 млн. га земель лісового фонду в нашому віданні перебувало близько 7,4 млн. га, тобто більш як дві третини. Нині ми в одній структурі з Мінагрополітики, якому належать 17%. Решта площі земель лісового фонду розподіляється в такий спосіб: у віданні МЧС і Міноборони перебуває по 2%, Мінекології та Міністерства інфраструктури — по 1%, інших міністерств і відомств — 2%, ще 7% — це землі запасу. Зараз ведуться досить непрості переговори про передачу нам від Міністерства оборони ділянок лісу, які не використовуються ним для бойової підготовки.
До речі, Генеральна Асамблея ООН оголосила поточний рік Міжнародним роком лісів, і ми, зважаючи на це, теж проводимо низку заходів. Так, у рамках акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», яка проходила з 21 березня по 20 квітня, ми й висаджували ліс власними силами, і залучали до такої відповідальної справи громадськість. У всіх регіонах України впродовж чотирьох субот тривали масштабні суботники, організовані за нашої ініціативи. В результаті їхнього проведення було впорядковано 2 тис. га парків, скверів та алей, створено майже чотири сотні нових парків, висаджено понад 4,5 млн. дерев.
Також ми розчищали та впорядковували території водних джерел, очистили від сміття 10 тис. га лісових насаджень. В акції взяли участь сотні тисяч чоловік, яким небайдужа доля наших лісів, отже, і рідної країни. Вважаю, це найцінніший результат нашої роботи.

Розмову вів Антон ЩЕРБАКОВ.
Контактний телефон ПРЕС-СЛУЖБИ: (0512) 46-00-27.

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua