МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2018-06-25
Шановні колеги, ветерани лісової галузі, друзі!...далі
2018-06-25
Головне, щоб лісівники чули суспільство, а суспільство чуло лісівників, - Володимир Бондар на ІІІ Форумі місцевого розвитку ...далі
2018-06-21
Досвід Австрії у веденні лісового господарства дуже важливий для України, - Володимир Бондар...далі
2018-06-15
Екологічний комітет Парламенту підтримав низку лісових законопроектів...далі
2018-06-12
Триває надзвичайний рівень пожежної небезпеки!...далі
Оздоровлення і туризм
2012-07-13
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ ДОМАНІВЩИНИ...далі
2012-07-13
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ БРАТЩИНИ...далі
2012-07-13
ЕКОЛОГІЧНІ СТЕЖКИ ПРИІНГУЛЛЯ...далі
2012-07-02
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ БАШТАНЩИНИ...далі
2012-07-02
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ БЕРЕЗНЕГУВАТЩИНИ...далі
2012-07-02
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ КАЗАНКІВЩИНИ...далі
2012-07-02
ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ ВОЗНЕСЕНЩИНИ...далі
СТАТТІ, ІНТЕРВ'Ю
Сад поетичної творчості Максима Рильського
2012-03-13

19 березня 1895 року народився найвеличніший співець рідної природи, поет Максим Тадейович Рильський, рядки якого з особливим трепетом часто цитують лісівники: 
     Той, хто любить паростки кленові,
     Хто  діброви молоді ростить,
     Сам  достоїн людської любові,
     Бо живе й працює для століть!
У творчості  Максима Рильського визначне місце посідає пейзажна лірика. «Природа і її краса, - писав поет, - повсякчасно супроводить літературу і мистецтво, протягом багатьох століть становлять незмінну і дуже важливу складову частину поезії, живопису, музики». Особливість поезії  М.Рильського - любов до природи й людини, всього живого і прекрасного. Людина не повинна панувати над природою так, як завойовник панує над чужим народом. Відповідно до законів природи люди мають своєю працею і розумом надавати їй нової, вищої краси. Герої багатьох ліричних творів Рильського - гуманісти, які задля щастя народу наполегливо працюють над оздоровленням і вдосконаленням природи. Так, в образі простого сільського садівника-самоучки Тодося, який виводить нові сорти плодових дерев, своєю працею вливає в рідну землю «силу розуму живу», утверджується гуманістична суть перетворення і збагачення природи: «...таж то людина в'яже для людини нові гірлянди із нових ягід». У багатьох творах Рильського звучить заклик підходити до природи розумно і гуманно, бо вона -  нам захисник і добрий друг. Наприклад, у віршах «Ліс» і «Розмова з другом» провідна ідея - берегти природу для щастя сучасного і майбутнього поколінь. У вірші «Ліс» створено яскравий малюнок лісу в пору весняного розквіту, коли з найбільшою силою розкривається людям його краса. Ліс у вірші автора - це образ уособлення. Він виступає як друг, з яким веде розмову ліричний герой твору, слухає його «лісову пісню», милується його красою.  Рослинне багатство українського лісу, його різнобарвна краса і чудова музика зачаровують ліричного героя. Поет вимальовує словом, створює зорові й слухові образи, які викликають різні переживання, захоплення красою природи, її вічно мінливим життям.
     Ліс зустрів мене, як друга,
     Тінню від дубів крислатих,  
     Смутком білої берези,
     що дорожчий нам за радість...
Тут знайшли яскраве художнє втілення ідеї народної естетики - утвердження єдності краси природи й людської праці. Вірш завершується полум'яним закликом поета-патріота, поета-гуманіста: розумно користуватися багатством природи, берегти її красу, постійно і наполегливо працювати над її відновленням, бо для щастя людині потрібні краса природи і матеріальний достаток. Пейзажна лірика М.Рильського розвиває високі естетичні смаки, вчить людину бути спостережливою, серцем і розумом сприймати природу:
     В зелених лаврах, в синій світлотіні,
     У сяйві сонця й вишнях у цвіту,
     В огні троянд, у моря мерехтінні
     Побачить кожен може красоту.
Пристрасний рибалка та мисливець, М.Рильський вводив у поезію життєрадісне й емоційне відчуття «рідної природи». Він чув «передзвін високих сосон», бачив «радість голубого дня», і синє небо видається йому щойно знятим із ткацького верстата. Такі пейзажі особливо інтенсивні у двох останніх збірках поета - «Голосіївська осінь» і «Зимові записи».
У 1951 році родина Рильських перебирається до будинку на узліссі Голосіївського гаю. Тут поет знайшов необхідний для себе куточок природи і затишне місце для поетичної роботи. Під вікнами зеленів садок, у який поет вкладав душу і в якому сам посадив чимало плодових дерев. Він любив тут зранку працювати. Відомо, що письменник М.Коцюбинський був гарним ботаніком.  Але і М.Рильський не гірше від деяких спеціалістів знав найрізноманітніші породи дерев та рослин. Коли надходила голосіївська осінь, під променями згасаючого сонця жевріли яблука, грали барви на зів'ялому листі… У цей час Максим Тадейович полюбляв стежити за пишним згасанням природи, сидячи на улюбленому місці під розлогою білою вербою. Ця верба також увійшла до літератури. Чимало друзів поета детально описали це дерево.
Якби можна було зобразити пейзаж душі поета М.Рильського, то, напевно,  слід намалювати  сад. Щедрий сумний сад ранньої осені, помережаний сонячною позолотою, з прозорим листям, крізь яке просвічують червонобокі солодкі яблука. Невипадково ж, коли талант митця спалахнув знову в період так званої «хрущовської відлиги», то отримав назву «Поезія третього цвітіння».
Вірші Максима Рильського - дзеркало часу. Поетична спадщина митця розмаїта, як  саме життя. Створюючи вірші про природу, поету вдалося розгадати таємницю щастя: ми не повинні бути холодними до краси, яка нас оточує . М.Рильський закликає нас не тільки самовіддано працювати, відчуваючи радість від своєї праці, приносячи користь людям і Вітчизні, а й збагачувати себе духовно. У серці українця мають нерозривно поєднуватися «троянди й виноград, красиве і корисне». Лише за такої умови ми будемо по-справжньому щасливими.
     Люби природу не як символ
     Душі своєї,
     Люби природу не для себе,
     Люби для неї.

Лідія БАКОЦЬКА, лісничий Мостівського лісництва ДП «Веселинівське ЛГ».

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2018 Mikolaivlis.gov.ua