МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ми на facebook
Останні новини
2021-03-05
З 8 Березня!...далі
2021-02-01
Ліс починається з насінини...далі
2020-12-30
Шановні колеги! Друзі лісу!...далі
2020-10-20
Всеукраїнська акція «1 000 000 дерев за 24 години» ...далі
2020-10-15
Всеукраїнська акція «1 000 000 дерев за 24 години» ...далі
2020-09-17
Шановні працівники і ветерани лісогосподарських підприємств Миколаївщини! Друзі і всі громадяни, які шанують і бережуть ліс! ...далі
2020-09-17
Обстеження насаджень...далі
Актуальна інформація
2019-10-29
Прайс-лист на сіянці по ДП «Баштанське ЛГ»...далі
2019-05-10
Дотримання правил пожежної безпеки – обов’язок кожного відвідувача лісу!...далі
2018-10-22
Ціни на дрова...далі
Корисні властивості лісу для відпочинку

ЕКОЛОГІЧНІ КУТОЧКИ ДОМАНІВЩИНИ

2012-07-13

Одна з еколого-пізнавальних стежок цього краю має назву «Скарби Південного степу». Пройшовши пішки кілька десятків метрів у північному напрямі від центру села, де знаходиться Мостівське лісництво, що нині є структурним підрозділом державного підприємства «Веселинівське лісове господарство», одразу ж опиняємося в зеленому царстві вікових дерев. Розпочинається туристичний маршрут від Центральної алеї парку, на початку якої в 1812 році спорудили величну церкву Святого Миколи Чудотворця. Це одна з найдавніших церков Півдня України. Єдина сільська церква району, яку не зруйнували в епоху атеїзму, можливо, завдяки тому, що зелені шати дерев парку сховали її від недоброго ока. Найбільша святиня храму - ікона Володимирської Божої матері, яку здавна вважають чудотворною.


Понад 200 років тому було споруджено криницю, що знаходиться ліворуч від Центральної алеї, неподалік церкви. За хімічним складом та смаковими якостями вода зі старовинної криниці є унікальною, бо має лікувальні властивості. За повір’ям, хто хоч раз спробував воду з цієї криниці, обов’язково повернеться знову до Мостового.
Пройшовши алеєю ще 50 метрів, з правого боку побачимо єдиний вцілілий фрагмент кам’яної огорожі парку, яку збудували 130 років тому. Нещодавно вдалося розшукати архівні документи, де зазначено, що огорожа місцевої пам’ятки - парку Ерделі - була не металевою, як вважали раніше, а кам’яною.
Сіра двоповерхова споруда праворуч - це приміщення, де в радянські часи знаходився санаторій на 250 осіб. Тут проходили курс лікування та оздоровлення діти з проблемами органів дихання. Адже завдяки поєднанню листяних та хвойних насаджень повітря в парку має цілющі властивості.
Через кілька метрів ліворуч від алеї стоїть тополя, ровесниця парку. Відомо, що, закладаючи парк, уздовж Центральної алеї посадили білокорі тополі, щоб підкреслити величну красу білого панського замку. До наших днів дожила лише ця єдина тополя.
Пройшовши ще кілька метрів, бачимо дуба в три обхвати, який теж є   однолітком парку. А трохи далі зліва - дерево-химера, що дуже рідко зустрічається в природі. Через ряд причин це дерево (слива) стало розвиватись не так, як притаманно цьому виду. Від кількох гілок угору піднялася досить густа гребінка гілок, кожна з яких має чітку вертикальну будову. Кожна з нових гілок створила молодий стовбурець. Біологи називають дерева-химери дивовижними витворами живої природи. Такі рослини мають надзвичайно важливе значення в науці. Саме наявністю  химер пояснюють ботаніки стрибкоподібний характер еволюції в рослинному світі. Ось чому так важливо, натрапивши на таку рідкісну знахідку в природі, зберегти її.
Поряд ростуть кілька старих груш - єдині фруктові дерева, що збереглися від колись великого саду.
Дійшовши до перехрестя, праворуч побачимо насадження ялівця віргінського, який посадили вперше в Миколаївській області 40 років тому саме в Мостівському парку.
Ліворуч - розсадник Мостівського лісництва. На цій території в дореволюційні часи розміщувалися панські будівлі, зокрема кінний двір. З цього місця вже можна побачити справжній шедевр архітектури ХІХ ст., єдиний в області панський замок. Приблизно 1880 року потомствений дворянин Микола Володимирович Ерделі завершує будівництво нової садиби. Він визначив для неї місце на гребені великої балки в північно-східній частині села. Збудований ним новий палац мав у своїй архітектурі (особливо в дахових конструкціях) яскраво виражені угорські мотиви і був справжньою прикрасою Мостового, білою перлиною степу. Відомо, що в замку містилася бібліотека з 40 тисяч томів. Були тут рукописні житія Святих ХІІ ст., невидані рукописи Петра І, Катерини ІІ, О.С.Пушкіна, колекції картин ХVІ ст., старовинної зброї, рідкісних монет, писанок тощо. Вся садиба разом із парком займала 30 га. На фото тих років зафіксовано зимовий пейзаж, де ще нема парку, а є тільки дикі чагарники на схилах та декілька  берізок на дні балки, а вдалині височить новий палац; біля палацу - нові будинки невідомого призначення, можливо, господарчі чи житлові. Після революції будівлю неодноразово підлаштовували під різні потреби тодішньої  влади. А в 50-х роках минулого століття тут було відкрито головний корпус школи, 2010-го - замінено покрівлю.


Йдучи стежкою ліворуч від замку, опиняємося на «Червоній поляні». Це дно рукотворного озера, де в давнину плавали лебеді, а нині - це одне з найулюбленіших місць відпочинку. Поляна затишна, завжди заповнена сонячним промінням. Звідси стежка веде до групи столітніх дубів, а трохи далі - тополь і двох сосен, ровесниць парку, які в давні часи символічно відмежовували парк від саду. Донині збереглося близько ста дерев - ровесників парку. Окраса краю - столітні дуби завширшки в три обхвати, заввишки 25 метрів. Тут мешкають чимало птахів (зяблики, іволги, одуди, фазани та ін.), а також білки, зайці, лисиці. Незважаючи на те, що в парку є чимало стежок, тут не можна заблукати. Бо кожна з них веде до Центральної алеї. Прогулятися парком можна як пішки, так і на велосипеді. Для відвідувачів парку лісівники облаштували куточки відпочинку, встановили інформаційні плакати-банери. Нині важко повірити в те, що парк -  рукотворний, що 130 років тому на цій території росла лише степова трава. Тож зробивши лише кілька десятків метрів від центру села, опиняєшся в справжньому лісі: віти вікових дерев арко-подібно змикаються вгорі, і здається, ніби йдеш химерними коридорами. Тут пахне лісом, чутно  багатоголосий пташиний спів, ростуть гриби, а назустріч може вибігти лисичка. Мостівський парк - унікальний куточок, який зачаровує. Велич парку - в його простоті.   

Контактна інформація
54029  м. Миколаїв, пр. Центральний, 16 
Tел/факс (0512) 46-00-27    E-mail: moulmg@mikolaivlis.gov.ua

Все права защищены © 2009 - 2021 Mikolaivlis.gov.ua